Subtelne Art déco na tle szarości | proj.: HOLA Design

Subtelne Art déco na tle szarości | proj.: HOLA Design

Skorosze – część warszawskiej dzielnicy Ursus – uznawane są za jedno z lepszych miejsc do życia w stolicy. Pośród stale rozwijających się lokali usługowych, przybywa tu nowoczesnych budynków mieszkalnych, a wokół nie brakuje, również bujnej zieleni. To wszystko zaledwie 10 km od ścisłego centrum miasta, z doskonałą infrastrukturą. Nic dziwnego, że właśnie na Skoroszach, zdecydowało się zamieszkać małżeństwo o zainteresowaniach plastycznych, poszukujące piękna oraz wygody. Projekt swego 80-metrowego mieszkania z aż dwiema loggiami, para powierzyła pracowni HOLA Design. Współpraca poskutkowała wnętrzem z marzeń Inwestorów: eleganckim, pełnym światła, a przy tym wygodnym i funkcjonalnym. 

Art déco we wnętrzach
Proj.: HOLA Desig; Fot.: Yassen Hristov; Stylizacja: Sorry Za Bałagan!

Salon z subtelną nutą art déco we wnętrzach

Jak wyglądała współpraca? Na początek Inwestorzy przekazali architektom wnętrz zebrane inspiracje. Dominowały wśród nich wnętrza nowoczesne, jedynie z delikatnymi rysami stylu glamour oraz akcentami marmurowymi. Parze zależało również na reprezentacyjnym, eleganckim i wygodnym salonie z aneksem kuchennym. Poza tym, w znacznej mierze zdecydowali się zdać na profesjonalistów z renomowanej warszawskiej pracowni.

Meble do małego salonu w bloku – jak je wybrać | Poradnik Internity Home

Strefę dzienną powiększono kosztem jednego z pokoi, dzięki czemu wita wchodzących do mieszkania przestrzenią i światłem. Plan powstałego w ten sposób pomieszczenia – urozmaicony za sprawą „wrąbka” loggii – nie pozwalał w komfortowy sposób ustawić kanapy narożnej, jaką wypatrzyli sobie inwestorzy. Projektanci z HOLA Design zaproponowali więc, by obszernej, asymetrycznej sofie z szezlongiem towarzyszył kameralny, malowniczy kącik z odrębnym fotelem. Lekkie, rzeźbiarskie w formach meble stanęły w narożniku z oknem na jednej ścianie, a biokominkiem na drugiej – u dołu wielkiej płyty spieku ze wzorem brązowego marmuru. Zarówno kamienny wątek, jak i widok igrających płomieni należały do wielkich marzeń pary właścicieli – spełnionych przez architektów. Zaprojektowanie zabudowy, która harmonijnie łączy w sobie telewizor i biokominek, należało do większych wyzwań, jakie projektanci napotkali w tym mieszkaniu. Jak widzimy na zdjęciach, twórcze zmagania zakończyły się pełnym sukcesem.

Sztuka stołu

Tuz za strefą wypoczynkową została zorganizowana jadania – stanął tu obszerny stół jadalny, ale nie sam. Wytwornemu, choć bardzo nowoczesnemu meblowi, wykonanemu starannie w litym drewnie dębowym, towarzyszą kolejne piękne przedmioty. Mowa przede wszystkim o lekkich, ale bardzo wygodnych, tapicerowanych welurem krzesłach. Złocisty blat stołu oświetlają srebrzyste kule lamp. Wzrok jednak ucieka ku ścianie w tle, gdzie zawisły trzy prace malarskie, flankowane przez kinkiety o modernistycznych formach. Szykowną symetryczną kompozycję tej strefy podkreśliły chromowane metalowe aplikacje, w których wyczuwa się echa architektury okresu art déco.

Art déco we wnętrzach
Proj.: HOLA Desig; Fot.: Yassen Hristov; Stylizacja: Sorry Za Bałagan!

Stół i krzesła do jadalni – jak wybrać? Praktyczne porady i inspiracje

Kolejną strefę części dziennej zajmuje aneks kuchenny. Inwestorom bardzo podobał się układ z wyspą, natomiast w trosce o ergonomię, czyli tak naprawdę o codzienną wygodę, architekci z HOLA Design zaproponowali wersję z półwyspem. Za jego sprawą sprawdzony, praktyczny układ zabudowy na planie litery U jednocześnie otwiera tę przestrzeń na salon. Niewątpliwym walorem tej realizacji – obok powiązania funkcji czysto praktycznych z towarzyskimi zaletami półwyspu – jest bardzo rozbudowane oświetlenie. Światło naturalne wpada do kuchni przez duże okno. Dobre warunki do rozwijania talentów kulinarnych tworzy oświetlenie podszafkowe. Wyszeregowane dekoracyjne zwisy nad półwyspem kreują zaś przyjemny nastrój. W razie potrzeby, całość rozjaśniają dyskretne punkty na suficie.

Art déco we wnętrzach
Proj.: HOLA Desig; Fot.: Yassen Hristov; Stylizacja: Sorry Za Bałagan!

Tajemniczy łącznik

Strefa dzienna łączy się z prywatną częścią mieszkania poprzez nastrojowy hol. Pomieszczeniem pośrednim między tymi dwiema sferami jest także gabinet. Na ogół służy pełnej skupienia pracy, jednak okazjonalnie sprawdza się także jako pokój gościnny. W związku z tym, projektanci wprowadzili tu rozkładaną sofę oraz obszerną zabudowę meblową, gotową pomieścić i księgozbiór, i ubrania gości. Sam hol jednak również jest wart uwagi. W pojemnej zabudowie kryje m.in. pralkę, która dzięki temu nie musiała zabierać powierzchni w żadnej z dwóch łazienek. Bardzo interesującym rozwiązaniem są modne lamele, zupełnie nietypowo nałożone na lustro – w ten sposób powstaje wrażenie większej przestrzeni. Do najbardziej szykownych elementów wystroju należy ponadto fornirowana okładzina ścian w sąsiedztwie drzwi. Dobranie właściwego, głębokiego, ale chłodnego odcienia brązu, kosztowało architektów wiele zachodu. Elegancki efekt był jednak tego wart!

Tapicerowane siedzisko w przedpokoju | TOP 16 propozycji architektów

Zaciszna enklawa właścicieli

Sypialnia inwestorów wraz z towarzyszącą jej łazienką tworzy najbardziej prywatną część mieszkania. Ponieważ wyjątkowo mamy okazję tu zajrzeć, odnotujmy zarówno praktyczne, pojemne szafy ubraniowe, jak i kolejne echa art déco w dekoracji wnętrza. Największe wrażenie bez wątpienia robi tapeta na ścianach w sąsiedztwie łóżka, z charakterystycznym motywem wachlarza. Z tą samą tradycją harmonizują także koliste formy ogromnego lustra oraz całkiem już nowoczesnej lampy-ringu. Do osiągnięć naszej epoki – a jednocześnie do listy spełnionych życzeń inwestorów – należą, także regulowane kinkiety do czytania w łóżku. W projekcie HOLA Design towarzyszą one ozdobnym lampkom nocnym, zwisającym z sufitu tuż nad blatami szafek nocnych.

Ściana w stylu art deco – wybieramy najlepsze rozwiązania

Art déco we wnętrzach
Proj.: HOLA Desig; Fot.: Yassen Hristov; Stylizacja: Sorry Za Bałagan!

Monochromatyczna łazienka

Sypialnię łączą z łazienką przesuwne drzwi. Ich montaż nie należał do najłatwiejszych z uwagi na kolizję z instalacją wodno-kanalizacyjną. Dyskretna uroda tego rozwiązania oraz zaoszczędzona przestrzeń wynagrodziły jednak związane z tym trudy. Sama łazienka, choć niewielka, wydaje się przestronna. To rezultat zastosowania palety jasnych barw, licznych opraw oświetleniowych (wspomaganych przez światło naturalne wpadające tu z sypialni) oraz minimalistycznych form zabudowy. Nie ma tu jednak mowy o ascezie! Dowodzi tego przede wszystkim obecność wymarzonej przez właścicielkę toaletki. Wkomponowanie jej w tak niewielki metraż było dużym wyzwaniem. Udało się jednak, co cieszy chyba na równi inwestorkę oraz projektantów tego wnętrza. Trudno sobie wyobrazić bardziej pomyślny obrót spraw.


Projekt wnętrza: HOLA Design
Zdjęcia: Yassen Hristov
Stylizacja: Sorry Za Bałagan!

***
Pracownia HOLA Design – polska pracownia projektowa, która od lat działa na rynku krajowym i zagranicznym. Członek i partner licznych międzynarodowych stowarzyszeń branżowych. HOLA Design wielokrotnie odnosiła sukcesy w takich konkursach jak Red Dot Design Awards, International Design Awards, European Property Awards, ICONIC AWARDS, A’Design Award and Competition czy Dobry Wzór organizowany przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego. W konkursie The International Design & Architecture Award pracownia HOLA Design w poprzednich edycjach jako jedyna wśród polskich pracowni była nominowana zarówno w kategorii wnętrz, jak i produktu.
Więcej informacji: https://hola-design.pl
*****

Zapytaj // naszego eksperta

Agnieszka Wichracka

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Joanna Siarecka

Specjalista // Tekstylia, dekoracje okienne
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Krzysztof Majerski

Specjalista // Ogrzewanie, wentylacja
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Sylwia Matusiak

Specjalista // Podłogi drewniane
×

Wojciech Mantur

Specjalista // Oświetlenie
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków