Wielozadaniowa przestrzeń dzienna to niekiedy konieczność, innym razem kwestia wyboru. W każdym razie coraz częściej stanowi atrakcyjną alternatywę dla staromodnych rozwiązań projektowych. Dlatego nie możemy przejść obojętnie obok tego trendu. Architektom też z nim po drodze, co udowadniają projekty przedstawione w dzisiejszym wpisie. Jak pewnie zaobserwujecie, czasami strefa dzienna łączy niemalże wszystkie funkcje, włącznie ze spaniem. Równie często jest przestrzenią, gdzie domownicy mogą wspólnie spędzić czas za dnia. Nie sposób nie wspomnieć o wpływie zdarzeń z 2019 roku na nasze wnętrza. Mam wrażenie, że zmiany te są nieodwracalne i na zawsze odcisnęły piętno na formowanie naszych czterech kątów. My w dzisiejszym wpisie postanowiliśmy zebrać najciekawsze projekty wielozadaniowych przestrzeni dziennych, mając na uwadze wszystkie te aspekty. Oprócz inspirujących wnętrz, znajdziecie tu propozycje ciekawych produktów z oferty showroomów z Grupy Internity Home.
1. Nietuzinkowe mieszkanie założycielki pracowni projektowej – Grupa NONO
To zdecydowanie strefa dzienna, której sercem jest kuchnia, bowiem znajduje się w jej ścisłym centrum. Tym samym architektka podkreśliła swoją gościnność. Zapraszającą atmosferę akcentuje wygodna sofa, która znajduje się tuż przy wejściu do mieszkania.
Pomimo niewielkiego metrażu, znalazło się tu miejsce na przechowywanie sprzętu do wspinaczki górskiej, domowe biuro, mnóstwo szafek do przechowywania, sypialnia a nawet łóżko do spania dla gości. Stało się to możliwe dzięki zaprojektowaniu dwóch antresol, które powiększyły przestrzeń aż o 11, 5 m2.
Gdy masz wysokie mieszkanie, warto rozważyć zaprojektowanie antresoli, która nie tylko realnie zwiększa przestrzeń, ale też podwyższa funkcjonalność.
Jej wysokość antresola- jakie znajdujemy plusy i minusy tego rozwiązania?
Małe mieszkanie architektki zaaranżowane w starej pracowni stolarskiej
Propozycje produktowe naszego stylisty
2. Kąciku do pracy – otwórz się
W tym niewielkim, bo 38 – metrowym mieszkaniu, wielozadaniowość idzie w parze z ciekawym wystrojem. Inteligentne zaplanowanie otwartej przestrzeni, przełożyło się na powstanie wnętrza, w którym znajdziemy sprytnie ukryty kącik do pracy. Możemy go tak łatwo schować, jak zamykamy szafę. Dzięki temu rozwiązaniu salon pozostaje nieobarczoną niepotrzebnym chaosem przestrzenią do odpoczynku. Oprócz tego za zindywidualizowanymi zabudowaniami znajdziemy kącik sypialniany, który choć jest otwarty na przestrzeń dzienną, stanowi prywatny azyl domowników.
Salon, jadalnia i aneks kuchenny – to trio stanowi podstawę wielozadaniowej przestrzeni dziennej, którą możemy dopełniać w zależności od możliwości metrażowych i oczywiście naszych potrzeb.
Mieszkanie 38m2 w stylu nowojorskiego loftu | Wrażenia Przestrzenne
3. Mini loft do zadań specjalnych
Ten mini loft prawdopodobnie już znacie, bowiem jest jednym z najczęściej przeglądanych na naszej stronie. Nic w tym dziwnego. Rzadko tak małe i wielozadaniowe wnętrze ma w sobie tyle uroku i widocznej pasji projektanta.
Ta realizacja znalazła się w zestawieniu nie tylko ze względu na swoją popularność i nie tylko przez wzgląd, że na 22 m. kw. udało się zaaranżować kuchnię, salon, sypialnię, strefę wejścia i oddzielną łazienkę. Ten projekt jest wspaniałym dowodem na to, że nawet jeśli mamy malutkie mieszkanie, możemy sobie pozwolić na rozwiązania wizualne, które są najbliższe naszemu sercu. W tym przypadku wybór padł na styl industrialny. I choć powszechnie uważa się, że najlepiej pasuje do dużych przestrzeni, nic nie stoi na przeszkodzie, aby jego elementy wpleść w malutkie lokum i w efekcie cieszyć się własnym mini loftem.
Aranżując wielozadaniową przestrzeń dzienną, pamiętaj aby każda strefa funkcyjna pozostała ze sobą spójna. Takie podejście do projektowania gwarantuje harmonię, która daje poczucie bezpieczeństwa i pozwala na niczym niezakłócony relaks.
Propozycje produktowe naszego stylisty
4. Łóżko ukryte w… szafie
Salon, jadalnia, sypialnia i domowe biuro – wszystko to w zwykłym pokoju, jakich wiele w typowych mieszkaniach w bloku. Jednak akurat ten wyróżnia się sprytnym rozwiązaniem, które znacznie podwyższa funkcjonalność wnętrza bez uszczerbku na jego wyglądzie. Mowa o łóżku ukrytym w szafie. Dzięki niemu, po zmroku pokój dzienny może szybko przeobrazić się w sypialnię. Oczywiście moglibyśmy zdecydować się na rozkładaną sofę, ale czy nie wygodniej spać na tradycyjnym łóżku?
W nietypową zabudowę jest wkomponowane także małe biurko. Tym samym niewielki pokój gościnny pełni rolę salonu, gabinetu, sypialni oraz miejsca biesiadowania przy stole. Wszystko to za sprawą przemyślanego projektu.
Salon i sypialnia w jednym – pokazujemy najciekawsze sofy i narożniki z funkcją spania
Zaglądamy do 44 – metrowego mieszkania dla małżeństwa z dzieckiem
5. (Nie)kontrolowany eklektyzm
Ta eklektyczna kawalerka aż sama się prosiła o to, aby znaleźć się w naszym zestawieniu. W tym projekcie znalazło się rozwiązanie, które – jak możemy zaobserwować – zdobywa coraz większą rzeszę zwolenników. O czym mowa? Oczywiście jest nim sypialnia oddzielona od strefy dziennej za pomocą delikatnego przepierzenia. W tym przypadku architekci postawili na ścianę z lakierowanego drewna i szkła, która jeszcze bardziej podkreśla wielowątkowość wystroju panującego w mieszkaniu.
To zdecydowanie rozwiązanie dla odważnych, ekstrawertycznych osobowości, a w tym przypadku na pewno tak jest, co możemy wywnioskować po aranżacji i… kolekcji kapeluszy, których ja sama jestem ogromną fanką. 🙂
Ważne, aby w wielozadaniowej przestrzeni wyraźnie wydzielać strefy funkcyjne. Może w tym pomóc aranżacja ścian i podłóg.
Trendy w aranżacji ściany – kolory, wzory i ciekawe rozwiązania
Propozycje produktowe naszego stylisty
6. Coś dla ciała i duszy
To mieszkanie jest nie tylko pełne pięknych pastelowych barw, ale też ciekawych rozwiązań funkcjonalnych. Przedstawiona wielozadaniowa strefa dzienna zyskuje na przestronności dzięki sypialni jednocześnie ukrytej i wyeksponowanej za szklanymi przesuwanymi drzwiami. Na naszą uwagę zasługuje również kącik do zabawy dla dzieci zaaranżowany tuż przy oknie. Parapet pełni rolę domku i potwierdza powiedzenie, że potrzeba jest matką wynalazków.
Rozwój przez zabawę, czyli jak stworzyć rajski pokój dziecka
7. Projekt szyty na miarę
Urządzając wielozadaniową przestrzeń dzienną powinniśmy maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce. Wszystko po to, aby sprostać potrzebom przyszłego użytkownika wnętrza. W tym celu doskonale sprawdzą się zindywidualizowane zabudowy wykonane przez stolarza.
Dzięki temu rozwiązaniu zaaranżowanie wielozadaniowej przestrzeni dziennej jest o wiele sprawniejsze i – co ważne – w efekcie powstaje harmonijne wnętrze skrojone na miarę jego użytkownika – tak jak w poniższym przykładzie. W tym projekcie w strefie wypoczynkowej znalazło się miejsce na mini biblioteczkę. Zastosowane łuki, które aktualnie przeżywają swój renesans, łagodzą projekt.
Zieleń, karmel i Mid-century w mieszkaniu w gdańskiej Oliwie | Rum studio
Propozycje produktowe naszego stylisty
8. Minimalizm drogą ku doskonałości
To kolejna propozycja aranżacji pokoju, który pełni wiele ról. W tym przypadku architektka zdecydowała się na minimalistyczny wystrój, który doskonale sprawdza się w takich przypadkach. Dlaczego? Bowiem już sama wielość zadań na stosunkowo małej przestrzeni może wprowadzić wrażenie chaosu. Umiarkowanie w stosowaniu rozmaitych środków wyrazu, takich jak kolory, faktury czy forma, uspokaja projekt. W takich wnętrzach łatwiej o skupienie i efektywny wypoczynek.
W podzieleniu na strefy funkcyjne przestrzeni może pomóc odpowiednie ustawienie mebli. W tym przypadku kluczowa jest sofa, która oddziela strefę wypoczynkową od home office. Pamiętajmy, meble nie zawsze muszą być przytulone do ścian! Nie bójmy się odważnych rozwiązań.
Sprytnie ukryta strefa home office | Najciekawsze pomysły architektów
Metamorfoza kawalerki 36 m2 w piękne mieszkanie w stylu francuskim
9. Za lustrami, za kwiatami…
Oto kolejny przykład doskonale zaprojektowanego niewielkiego mieszkania. Sercem tej 35 – metrowej kawalerki jest nasza tytułowa wielozadaniowa przestrzeń dzienna, ale… ze sprytnie ukrytą „mini sypialnią”.
Warto wiedzieć, że pierwotnie mieszkanie było podzielone wieloma ścianami. Zamiast nich w procesie metamorfozy pojawiła się wysoka zabudowa z lustrzanymi frontami, która wydziela strefę dzienną. Rozwiązanie to pozwoliło na stworzenie pojemnej przestrzeni do przechowywania oraz ściany telewizyjnej.
Lustrzana zabudowa nie tylko rozjaśnia i optycznie powiększa wnętrze, ale też kryje strefę prywatną. Tuż za nią znajduje się sprytny mebel, który umożliwił wykreowanie bardzo funkcjonalnej, a zarazem intymnej sypialni. Tutaj również znalazło się miejsce na pracę przy biurku.
Propozycje produktowe naszego stylisty
10. Razem, ale osobno
Mniejsze mieszkania mają to do siebie, że nie lubią jawnych podziałów. Meble, dodatki i inne elementy składające się na aranżację znacznie lepiej prezentują się na otwartym planie, a my lepiej czujemy się w takich wnętrzach. Nie mamy wrażenia ciasnoty i zagracenia.
Jednak, założę się, że większość z Was wolałaby jednak mieć swój prywatny kąt. Najlepszym kandydatem zdaje się być sypialnia. W wielozadaniowej przestrzeni doskonałym kompromisem jest wydzielenie jej za pomocą przeszklenia. W tym przypadku architekci postawili na loftowe przepierzenie, które pięknie podkreśla charakter projektu.
Yin i yang w mieszkaniu dla pasjonata sportu i podróży | Proj.:em2
11. Minimalistyczna wielozadaniowa przestrzeń dzienna
Minimalistyczny wystrój panujący w tym mieszkaniu wprowadza do wnętrza spokój, ład i harmonię. Jednakże oprócz samego umiejętnego malowania barwą, fakturą i formą, znajdziemy tu rozwiązania, które są idealne do zastosowania w wielozadaniowej przestrzeni dziennej.
Naszym ulubionym elementem tego projektu jest duża szafa, która nie tylko służy do przechowywania, ale też pełni rolę oryginalnego kwietnika. A gdyby się bardziej wgłębić… okaże się, że tuż za nią znajduje się sypialnia.
W tym projekcie wszystkie ściany są jednolite, co potęguje minimalistyczny charakter wnętrza. Jednak, aby każda strefa funkcyjna miała swoje jasno wydzielone miejsce, architekci zastosowali różnorodne materiały na podłodze. Strefę wypoczynkową akcentuje naturalny dywan, kuchnię i hol – marmurowe płytki. Resztę mieszkania ocieplają deski.
Minimalistyczne mieszkanie 37 m2 z welurową sofą i ukrytym łóżkiem
12. Loftowa strefa dzienna
Ten projekt nieco odbiega od reszty przedstawionych w dzisiejszym wpisie. Jest to apartament dla rodziny z dziećmi. Toteż wielofunkcyjna strefa dzienna w tym przypadku służy do wspólnego spędzania czasu.. i pracy, bo architekci zaprojektowali w części dziennej również domowe biuro, które znajduje się za industrialnym przeszkleniem.
Dzięki temu, że mamy tu do czynienia z nieco większym metrażem, znalazło się miejsce na wyspę, która znakomicie dzieli otwartą przestrzeń. Dobrze wnętrzu robią również projektory umieszczone na szynoprzewodach, które oprócz oczywistych funkcji, porządkują wnętrze.
TOP 12 sposobów na oddzielenie kuchni od salonu | Najlepsze projekty
Loft udomowiony, czyli nowa realizacja Fuga Architektura Wnętrz