Błękit jest jedną z najbardziej lubianych barw – to kolor wody oraz nieba. Przywodzi na myśl poczucie zaufania, zrozumienia i czystych intencji. Jednym z piękniejszych odcieni niebieskiego jest baby blue – blady lazur w pastelowej tonacji. Kojarzony z dziecięcą wyprawką dla chłopca, długo przebijał się przez sztywno wyznaczone ramy konwencji. Dziś architekci chętnie wykorzystują baby blue w aranżacjach, bez względu na wiek czy płeć przyszłych mieszkańców projektowanych wnętrz. Bohaterem naszego cyklu „Inspiracja tygodnia” jest właśnie ten subtelny wariant błękitu, który pięknie łączy się z innymi barwami.
Stylowe wnętrze z akcentem baby blue
Historia Baby Blue
Początków baby blue można upatrywać w systemie kolorów, stworzonym przez Gladys i Gustava Plochere. Zestaw barw, powstały w 1948 roku na potrzeby ich firmy wnętrzarskiej, zawierał odcień Beau blue, co po francusku oznacza piękny błękit. Już w latach 40. niebieski był przypisywany chłopcom, a jasny, pastelowy odcień miał się kojarzyć z radością, spokojem, pogodą ducha i czasem beztroskiego niemowlęctwa. Trend ten promowali projektanci i producenci odzieży, a padł on na podatny grunt amerykańskich przedmieść lat 50., które cechował ogromny konformizm. Filozof Alan Watts, pochodzący z przedmieść San Francisco, postulował nawet, by mundury i samochody tamtejszych policjantów zmieniono z czarno-białych na błękit w odcieniu baby blue, połączony z bielą. Miało to pomóc odbierać stróżów prawa, jako godnych zaufania i pomocnych, gdyż wówczas zarzucało się im brutalność. Natomiast reorientację „dziecięcego błękitu” jako emblematu nowonarodzonych chłopców i dziecięcych pokoi, możemy obserwować od początków lat 00. Instytut Pantone uhonorował nowe millenium, bardzo ciekawym odcieniem niebieskiego o nazwie Cerulean Blue. Następnie, jeszcze kilkukrotnie pastelowe odcienie błękitu stawały się kolorem roku, aż do 2016, kiedy na podium stanął duet różu i niebieskiego o nazwach 3-1520 Rose Quartz oraz 15-3919 Serenity.
Kolor roku 2022 – znamy wybór Instytutu Pantone!
Tradycyjne połączenie w nowoczesnej odsłonie
Dziecięcy błękit w psychologii kolorów
Jak już zostało wspomniane, baby blue to blady odcień lazuru w pastelowej tonacji. Kojarzy się on z jasnością umysłu, wspomaga koncentrację i sprzyja skupieniu. Plasując się pomiędzy błękitami a zieleniami, utożsamiany jest z kreatywnym myśleniem, ale jednocześnie jego zielony aspekt sprawia, że jest bardziej zrównoważony – nie tak oderwany od praktycznej rzeczywistości jak niebieski. Niemniej jednak baby blue można wykorzystać w taki sam sposób jak niebieski – jako element naturalistycznego projektu, nawiązującego do nieba i morza, zwłaszcza wód tropikalnych. Dziecięcy błękit przywodzi na myśl, również wiosenną świeżość oraz przyjemny pogodny dzień. W jego towarzystwie czujemy się zrelaksowani i z pewnością w lepszym humorze.
baby blue w total looku
Baby Blue we wnętrzach
Wielki powrót pasteli do wnętrz, obserwujemy od kilku lat, a trend ten zdecydowanie nabiera tempa. Baby blue, również jest chętnie wybierany przez projektantów oraz inwestorów i to nie do pokoi dziecięcych, a stref dziennych, sypialni, a także łazienek. Subtelna i nienachalna wersja tego błękitu, pozwala użyć go jako tło dla aranżacji, ale również jako akcentu barwnego. Baby blue, pięknie łączy się z innymi barwami zarówno pastelowymi, jak i kontrastowymi, nasyconymi kolorami tj. czerwień.
Modna od kilku lat, ciepła terakota, również jest dobrym towarzystwem dla baby blue, co udowodniły projektantki z P2 Design, wykorzystując to zestawienie w niewielkim mieszkaniu.
Wnętrze zainspirowane klatką schodową Bauhausu | Proj.: P2 Design
Propozycja stylisty
Baby blue harmonijnie połączy się z sąsiadującymi fioletami oraz różami w pastelowej tonacji. Natomiast miłośników nietuzinkowych zestawień, zachwyci zestawienie dziecięcego błękitu ze wspomnianą czerwienią i terakotą, a także z żółcieniami czy zielenią.
>>POZNAJ INNE INSPIRUJĄCE BARWY:
- indygo we wnętrzach
- wnętrza w kolorach czekoladowego brązu
- gen Z green czyli kolor nowego pokolenia
- antyczna biel we wnętrzach
- pomarańczowa ochra we wnętrzach
- wnętrza w odcieniach kwitnącej wiśni
- eukaliptusowa zieleń we wnętrzach
Zobacz // próbki i ekspozycję