Salon w 5 stylach | Najpiękniejsze projekty i pasujące produkty
Salon | proj. luumo, zdj. Tom Kurek
proj. luumo, zdj. Tom Kurek

Salon w 5 stylach | Najpiękniejsze projekty i pasujące produkty

Salon to miejsce, do aranżacji którego przykładamy dużą wagę. Staramy się, aby był wizytówką naszego domu oraz chcemy dopasować jego styl do rytmu naszego życia. I choć coraz bardziej odchodzimy od szufladkowania wnętrz na rzecz personalizacji, podział na style jest dużym ułatwieniem dla wszystkich, którzy nie są na tyle biegli, aby nimi swobodnie żonglować. Na potrzeby tego wpisu nasza redakcja wytypowała 5 kierunków, które aktualnie są najbardziej pożądane. Wyselekcjonowane produkty wraz z krótką charakterystyką każdego poszczególnego stylu oraz piękne inspiracje w zdjęciach, są gotowym przepisem na udane wnętrze.

 

1) Organiczny minimalizm

Minimalizm jest ponadczasowym stylem. Wysoka jakość wyposażenia charakteryzująca ten kierunek, wraz z bardzo przemyślaną aranżacją, w której znajdują się tylko takie przedmioty, które rzeczywiście coś wnoszą, sprawią że salon urządzony w tym duchu, nie ugnie się, ani pod presją czasu, ani zmieniającej się mody.

Organiczna odmiana minimalizmu, którą wybrałam, jest odpowiedzią na dążenie do przebywania we wnętrzach zbliżających nas do natury. To swojego rodzaju kompromis pomiędzy ascetyczną formą a pragnieniem bliskości natury.

Salon urządzony w ten sposób powinien być jednocześnie minimalistyczny i przytulny. Pomoże w tym zastosowanie naturalnych tekstur o ciepłym, domowym charakterze. Zaliczyć możemy doń przede wszystkim drewno, ale i inne naturalne materiały, jak: rattan, bambus, trawa cytrynowa, wiklina, len, lastryko.

W takich projektach pomimo monochromatycznej palety barw (królują tu kolory ziemi) i braku krzykliwych wzorów, mnogość faktur sprawia, że całość nabiera głębi. Natomiast surowe, ascetyczne formy mebli stanowią tło dla materiałów, z których zostały wykonane, podkreślając ich naturalne i ponadczasowe piękno.

 

organiczny minimalizm salon
proj.: MP Studio Architektury www.moszczynskapuchalska.com
salon w stylu minimalistycznym
proj. Weronika Wodczak

 

Przeczytaj więcej o stylu: organiczny minimalizm >>

2) Japandi

Japandi to styl, który aktualnie zdobywa wszystkie okładki wnętrzarskich magazynów i tym samym coraz większą rzeszę sympatyków. Słowem wstępu, kierunek ten powstał na kanwie wymieszania bardzo popularnego niegdyś skandynawskiego stylu i trochę raczkującego w Polsce japońskiego.

Japandi podporządkowuje na własne potrzeby wszystko, co najlepsze i najbardziej współcześnie pożądane. Minimalizmowi zawdzięcza proste bryły i oszczędność form. Ze stylu skandynawskiego adaptuje stonowaną kolorystykę, zamiłowanie do naturalnych materiałów, oraz prostotę jako wartość ponadczasową we wnętrzach. Ze stylu wabi – sabi czerpie nawiązania do kultury japońskiej ściśle związanej z naturą przemijania, sztukę kintsugi, przestrzeń, doświetlone wnętrza i krótką dewizę „Less is more”.

Urządzając salon w stylu japandi, wybierz maksymalnie trzy kolory spośród: beżów, szarości, czerni, brązów, złamanej bieli i barw ziemi. Zamiast dużej ilości bibelotów, lepiej nabyć tylko te, które są bardzo dobrej jakości, aby posłużyły nam na długie lata. Materiały, które warto wprowadzić to: drewno, rattan, naturalne tkaniny, bambus. W roli dekoracji świetnie sprawdzą się gliniane dodatki, wszechobecna roślinność a także papierowe lampy, typowe dla japońskich destynacji.

 

salon w stylu japandi
proj. P2 Pikiel & Plitz
Salon w stylu japandi
proj. Finchstudio, fot. Tom Kurek

Przeczytaj więcej o stylu: japandi >>

3) Styl francuski

Teraz nieco zboczymy z drogi wszechobecnej natury na rzecz bardzo eleganckiego stylu francuskiego, którego kwintesencję znajdziemy w paryskich kamienicach. Kierunek ten najkrócej możemy opisać jako niewymuszoną elegancję okraszoną najlepszą sztuką i nutką nonszalancji. Współcześnie jego znakiem rozpoznawczym są welurowe meble i sztukaterie.

 

W salonie urządzonym w tym nurcie znajdują się pozornie niepasujące do siebie rzeczy, które razem tworzą spójną i ciekawą całość.  Dlatego nie bój się łączyć mebli nowoczesnych z klasycznymi lampami i obrazami.

 

Całość otulają stonowane kolory natury, gdzieniegdzie przełamane bardziej krzykliwymi, pojawiającymi się jedynie na obrazach i dodatkach. Mocnym punktem równie dobrze może być wzorzysta tapeta, np. w przeskalowane kwiaty lub wyrazisty dywan. Na podłodze króluje drewno – jodła francuska ze szczotkowanego dębu. Kolejnym bardzo ważnym punktem w paryskich wnętrzach jest oświetlenie. W tym stylu doskonale odnajdują się biżuteryjne żyrandole.

 

salon w stylu francuskim
proj. Anna Koszela
salon w stylu francuskim
Projekt: Maria Jachalska; Zdjęcia: Marcin Grabowiecki; Stylizacja: Eliza Mrozińska

Przeczytaj więcej o stylu francuskim >>

4) Styl loftowy

Salon urządzony w stylu industrialnym spodoba się miłośnikom szarości i czerni ocieplonej drewnem. Obecność elementów, które zazwyczaj chcemy ukryć, takich jak: instalacje elektryczne, rury, czy nagie ściany, np. z czerwonej cegły, decydują o bardzo wyrazistym charakterze tego kierunku.

We wnętrzu w tym klimacie dużą rolę odgrywa oświetlenie. Często wyrazistą oprawę wiszącą uzupełnia oświetlenie techniczne idealnie pasujące do tego stylu. Elementem, który również może podkręcić aranżację jest grzejnik dekoracyjny.

W urządzaniu loftowego salonu mogą pomóc płytki wielkoformatowe imitujące kamień, lastryko lub cement. Oprócz wykorzystania ich na ścianę, np. w charakterze zaakcentowania ściany telewizyjnej, możemy wykorzystać je w formie blatu stołu, albo frontów mebli.

 

W tym stylu najmilej widziane materiały to: metal, szkło, stał, beton i stare drewno. Ponadto warto stawiać na proste, geometryczne formy.

 

salon w stylu industrialnym

salon w stylu industrialnym
design: Agata Brach Architect, Interior Designer | photo: Katarzyna Seliga-Wróblewska, Marcin Wróblewski / Fotomohito

Przeczytaj więcej o stylu industrialnym >>

 

5) Eklektyzm dla indywidualistów

Jeśli jednak pośród powyższych inspiracji nie widzisz siebie, przeczytaj o innych popularnych stylach: skandynawskim, boho, vintage, klasycznym, kawaii, mid-century modern, new nordic, modern rustic, cottagecore, memphis group, hampton, art deco, angielskim, hiszpańskim, meksykańskim, włoskim, balijskim. Wszystkie omówiliśmy na łamach naszej strony.

Możesz też postawić na styl eklektyczny zakładający łączenie kierunków, wzorów, kolorów oraz elementów z różnych epok, po to aby otrzymać swój własny styl, oddający w każdym detalu Twoją osobowość i styl życia.

 

salon w stylu eklektycznym
Proj. Pracownia KODO
salon w stylu eklektycznym
proj. Modeko Studio

Przeczytaj więcej o stylu eklektycznym >>

Zapytaj // naszego eksperta

Agata Pietrzak

Specjalista // Meble
×

Agnieszka Wichracka

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Sylwia Matusiak

Specjalista // Podłogi drewniane
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków